Zaloguj się | Rejestracja

Zmiana stawek podatkowych w gminie Dobra


Zmiana stawek podatkowych w gminie Dobra

Radni Gminy Dobra po raz pierwszy od 2013 roku zmienili stawki podatku od nieruchomości. Uchwała w tej sprawie została przyjęta podczas XVIII sesji Rady Gminy Dobra, która odbyła się w czwartek, 27 października. Podczas sesji wręczono też medale za długoletnie pożycie małżeńskie i przedstawiono informacje na temat obiektów i klubów sportowych działających na terenie naszej gminy.


Jednym z najważniejszych punktów obrad XVIII sesji Rady Gminy Dobra był projekt uchwały w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości na 2017 r. Zmiana stawek podatkowych była wcześniej szczegółowo analizowana przez radnych podczas obrad poszczególnych komisji. Wójt Gminy Dobra przedstawiła dokładne wyliczenia oraz symulacje, jak zmienią się wpływy do budżetu przy zmianach podatku. Radni analizowali różne warianty i finalnie na sesję trafiło kilka propozycji nowych stawek, firmowanych przez wójt oraz komisje budżetową, budownictwa i oświaty.

Podczas głosowania nad propozycjami nowych stawek podatku, wywiązała się żywiołowa dyskusja między radnymi. Tomasz Czubara zaprotestował przeciwko podwyższaniu podatków, argumentując, że brakuje jakiegokolwiek uzasadnienia dla takiej decyzji. Namawiał też innych radnych, aby głosowali przeciwko zmianom. Wójt Gminy Dobra zwróciła jednak uwagę radnemu, że nie był on obecny na obradach komisji, podczas których analizowano aktualne potrzeby gminy, zmiany stawek i idące za tym wpływy do budżetu.

"Nie był Pan na komisjach, gdzie były dokładnie wyjaśniane te kwestie. Gmina musi mieć środki na realizację zadań. Podwyżki nie są znaczące dla pojedynczych mieszkańców, ale zbiorczo znaczące dla budżetu gminy" - mówiła Wójt Teresa Dera. Wójt przypomniała też o kosztownych i ważnych inwestycjach, jakimi są m.in. rozbudowa szkół w Dobrej i Bezrzeczu.

"Nie zmienialiśmy stawek podatku od trzech lat, ale to był błąd. Potrzebujemy środki na realizację inwestycji. Nasze propozycje są racjonalne, a nie zyskowne. To najmniejsze możliwe podwyżki, które umożliwią zwiększenie atrakcyjności naszych terenów" - wyjaśniał radnemu Grzegorz Śliwiński.

"Kolejne inwestycje wymagają większych środków. Rozbudowa szkół, rozwój infrastruktury - to wszystko oznacza większe nakłady" - dodał radny Jerzy Stachowicz.

"Dziwię się Panu radnemu" - zwrócił się do Tomasza Czubary radny Zbigniew Gadowski. "Pana oczekiwania w stosunku do gminy są bardzo duże. Ciągle Pan mówi o nowych potrzebach, ale skąd brać na to pieniądze. Na komisjach było dokładnie wyjaśniane, dlaczego niezbędne są nowe środki. Pani wójt odpowiadała na nasze pytania i proszę mi wierzyć, że nie byliśmy w tej kwestii słodcy. Podwyżki są racjonalne" - mówił Zbigniew Gadowski.

"Zgadzam się z wypowiedziami kolegów radnych. Podwyżki podatków są konieczne, jeśli mamy rozwijać gminę" - do dyskusji włączył się radny Wojciech Halec.

"Szkoda, że Pan Czubara nie był na komisjach, gdzie kwestie podatków były bardzo dokładnie wyjaśniane. Były konkretne informacje i szczegóły, rozmawialiśmy też o wieloletnich przedsięwzięciach w naszej gminie" - mówiła radna Władysława Gruszczyńska.

Reklamy Google:


Radna Ewa Głowacka zgadzała się z podwyższeniem stawki podatku od budynków mieszkalnych, ale zaprotestowała przeciwko podwyższaniu podatku od budynków związanych z działalnością gospodarczą. "Czemu mamy podwyższać podatek przedsiębiorcom, którzy i tak są już mocno dociążeni. Nasza gmina powinna przyciągać firmy" - mówiła radna.

"Proponowana przez wójt stawka podatku od budynków związanych z działalnością gospodarczą to 83% stawki maksymalnej" - argumentował zmianę Wojciech Halec.

"Oczekiwania przedsiębiorców są wysokie. Musimy budować drogi, zapewnić zaplecze, infrastrukturę" - wyjaśniał radny Jerzy Stachowicz.

To tylko część dyskusji, która wywiązała się podczas uchwalania nowych stawek podatkowych. Ostatecznie radni zadecydowali, że w 2017 roku stawka podatku od budynków mieszkalnych będzie o 4 grosze większa niż dotychczas i wyniesie 0,75 zł/m². W sąsiadujących gminach aktualne stawki są podobne, różniące się kilkoma groszami. Zmianie ulegnie też stawka podatku od budynków związanych z działalnością gospodarczą z obowiązujących 18,16 zł/m² na 19,20 zł/m². Tutaj należy dodać, że jest to jedna z najmniejszych stawek w naszym regionie. W gminie Police aktualnie obowiązująca stawka to 20,73 zł/m² i 21,88 zł/m², w gminie Kołbaskowo 20,68 zł/m², a w Szczecinie 22,86 zł/m². Nasza gmina nadal jest więc atrakcyjnym miejscem dla przedsiębiorców.

Podatek od budynków zajętych na działalność gospodarczą w zakresie obrotu mat. siewnym wzrośnie z 8,27 zł/m² do 10,00 zł/m². W Policach podatek ten wynosi teraz 9,68 zł/m², a w Kołbaskowie i Szczecinie 10,68 zł/m².

Stawka podatku od budynków pozostałych w gminie Dobra zmieni się z 4,33 zł/m² na 5,50 zł/m². Obecnie w Policach podatek ten wynosi 6,96 zł/m², w Kołbaskowie 7,64 zł/m², a w Szczecinie 7,68 zł/m². Podatek od budynków zajętych na działalność w zakresie świadczeń rodzinnych zmienił się z 4,19 zł/m² na 4,35 zł/m².

W przypadku gruntów zajętych na działalność gospodarczą stawka podatku wzrośnie o 4 grosze - z 0,78 zł/m² na 0,82 zł/m². W Policach podatek ten wynosi teraz 0,81 zł/m² i 0,85 zł/m², w Kołbaskowie 0,86 zł/m², a w Szczecinie 0,89 zł/m². Stawka podatku od gruntów pod wodami powierzchniowymi wzrośnie z 4,20 zł/m² do 4,50 zł/m², a od gruntów pozostałych z 0,30 zł/m² do 0,40 zł/m². Stawka podatku od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji zmniejszy się z 3,00 zł/m² do kwoty 2,98 zł/m².

Podsumowując, nowe stawki podatkowe, które będą obowiązywać w 2017 roku w gminie Dobra, w większości przypadków są mniejsze niż aktualnie obowiązujące w sąsiednich gminach. Przy przykładowej działce o powierzchni 600 m² i budynku mieszkalnym o pow. 138 m² (nie dotyczy działalności gospodarczej) roczny podatek od nieruchomości wzrośnie o ok. 66 zł - w skali miesiąca wzrost ten wyniesie ok. 5,50 zł. Tymczasem zbiorczo dla budżetu gminy będzie to wzrost o ok. 770 tys. złotych. Pieniądze te można przeznaczyć na budowę dróg, chodników czy placów zabaw.

Radni przyjęli uchwałę z nowymi stawkami podatkowymi większością głosów
- 12 za przy 3 przeciwko.

Kolejnemu punktowi obrad również towarzyszyła ożywiona dyskusja. Temat dotyczył uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości na rok 2017 budowli oraz gruntów wykorzystywanych na działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia gminy Dobra w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Zdecydowanym przeciwnikiem tej uchwały był radny Mariusz Lindner, który nie zgadzał się ze zwolnieniem z podatku firm, które zaopatrują mieszkańców w wodę i zajmują się odprowadzaniem ścieków. Większość radnych, w tym Grzegorz Śliwiński, Jerzy Stachowicz i Władysława Gruszczyńska, starała się wyjaśnić radnemu, że brak zwolnienia z podatku przełoży się na podwyżkę wody oraz odprowadzanie ścieków, za co będą musieli zapłacić bezpośrednio mieszkańcy.

"Pan Lindner jest jak populista. Zaraz w gazecie, z którą współpracuje radny, pojawi się informacja, że wszyscy są źli, ale on walczy o dobro mieszkańców. Tymczasem jeśli nie zwolnimy tych przedsiębiorstw z podatku, to przeniosą oni podwyżki bezpośrednio na mieszkańców" - mówił radny Jerzy Stachowicz.

"Jeśli mamy możliwość, to minimalizujemy koszty, które muszą ponosić mieszkańcy. Dlatego rozpatrujemy zwolnienie z podatku, aby nie podniesiono opłat" - wyjaśniała radnemu Lindnerowi projekt uchwały Władysława Gruszczyńska.

Przeczytano też pismo, które z wnioskiem o zwolnienie z podatku od nieruchomości wystosowały do urzędu gminy Wodociągi Zachodniopomorskie. W piśmie tym znajduje się informacja, że w przypadku konieczności opłacenia podatku wzrosną opłaty za wodę. Po dyskusji radni przyjęli uchwałę większością głosów.

Podczas sesji przyjęto też uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2016 rok i zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Dobra na lata 2016 - 2025. Radni podjęli również decyzję w sprawie udzielenia Powiatowi Polickiemu dotacji celowej dla realizacji zadania pn. "Przebudowa drogi powiatowej Nr 3916Z w ciągu ulicy Koralowej i ul. Górnej w Bezrzeczu" oraz pomocy finansowej dotyczącej prowadzenia Ośrodka Wsparcia Senior-Wigor w Policach.

Kolejne przyjęte uchwały dotyczyły: określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości, stawek dziennej opłaty targowej oraz wprowadzenia zwolnień od opłaty targowej, przyjęcia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2017, utworzenia samorządowej jednostki organizacyjnej Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Dobrej i nadania jej statutu, zgody na nabycie nieruchomości gruntowej, pozbawienia kategorii drogi gminnej, nadania nazw ulicom zlokalizowanym w Dobrej oraz Mierzynie, przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Dobra, w obrębach Mierzyn 3 i Grzepnica.

W trakcie sesji Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, Przewodniczący Rady Bartłomiej Miluch oraz Wicestarosta Policki Mariusz Sarnecki wręczyli Państwu Bogumile i Piotrowi Kowalskim dyplomy i medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Pani Bogumiła i Pan Piotr są w szczęśliwym związku małżeńskim od 50 lat. Od kilkunastu lat mieszkają w Mierzynie, a wcześniej na Gumieńcach w Szczecinie.

"Znam Państwa Kowalskich od wielu lat. To są osoby bardzo energiczne, całymi dniami potrafią pracować w ogrodzie. Pani Bogumiła mówiła mi, że chętnie wybudowałaby jeszcze jeden dom, bo podczas zajęć człowiek czuje, że żyje podwójnie" - opowiadał radny z Mierzyna Jerzy Stachowicz.

Podczas sesji radni mogli też zapoznać się z prezentacją dotyczącą placów zabaw, terenów rekreacyjnych i obiektów sportowych na terenie gminy Dobra oraz informacją o działających klubach sportowych. Na sesję zaproszono przedstawicieli klubów, którzy przedstawili radnym swoje uwagi dotyczące funkcjonowania, bieżących problemów i planowanego rozwoju.

Były też informacje dotyczące: stawek podatku od środków transportowych na 2017 rok, opłat od posiadania psów w przyszłym roku (na terenie gminy Dobra nie będzie ona obowiązywać), współpracy z partnerami zagranicznymi, inwestycji gminnych i oświadczeń majątkowych.

Po zapytaniach radnych i wolnych wnioskach zakończyły się obrady XVIII sesji Rady Gminy Dobra.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



XVIII sesja Rady Gminy Dobra - 27 października 2016 r.:


















poniedziałek 31 października 2016 - 07:42:50 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

kodo


Centrum Medyczne LuxMedica.jpg
Centrum Medyczne LuxMedica
jest nowoczesnym centrum, działającym na rynku medycznym od 2013 roku, które zostało wyposażone w najnowocześniejszy i najwyższej jakości sprzęt medyczny, najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz profesjonalny i wykwalifikowany personel.
Nasz adres: Mierzyn, ul. Welecka 1A
Telefon: +48 91 48 48 404


autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej