WiadomośćGmina Dobra 19. gminą wiejską w Polsce
(Kategoria: Bezrzecze - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek 15 grudnia 2020 - 08:59:35


Gmina Dobra 19. gminą wiejską w Polsce


Gmina Dobra została sklasyfikowana na 19. miejscu (na 1538) wśród najlepszych gmin wiejskich o najwyższym poziomie rozwoju, w tegorocznej XVII edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Ranking opracowany na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego powstaje w oparciu o 15 zmiennych wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska.


Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju opracowywany jest pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Ma on na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany jest na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, procent dochodów własnych w dochodach budżetu gminy, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

Gmina Dobra zajęła w rankingu bardzo wysokie 19. miejsce wśród 1538 gmin wiejskich. To jednocześnie drugi wynik w województwie zachodniopomorskim. Sąsiednia gmina Kołbaskowo zajęła 12. miejsce. W rankingu gmin miejsko-wiejskich Police uplasowały się na 64. miejscu, a Nowe Warpno na 492. W rankingu miast na prawach powiatu Szczecin zajął 20. pozycję.

Pierwsze 3 miejsca w rankingu gmin wiejskich zajęły: Kleszczów (Łódzkie), Kobierzyce (Dolnośląskie) i Tarnowo Podgórne (Wielkopolskie).

Źródło: samorzad.pap.plŹródło: Bezrzecze 24 - portal mieszkańców Bezrzecza
( http://bezrzecze24.pl/news.php?extend.3576 )