WiadomośćBezrzecze wybrało nowego sołtysa
(Kategoria: Bezrzecze - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek 17 maja 2022 - 11:44:00


Bezrzecze wybrało nowego sołtysa


W poniedziałek, 25 kwietnia odbyło się zebranie mieszkańców sołectwa Bezrzecze, podczas którego wybrano nowego sołtysa. Gospodarzem miejscowości został Waldemar Kitlas.Zebranie wiejskie rozpoczęło się o godz. 18:00 w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Górnej 3 w Bezrzeczu. Po przyjęciu porządku obrad, wyborze przewodniczącego zebrania i powołaniu komisji skrutacyjnej, zgłoszono jednego kandydata na sołtysa. Był nim Waldemar Kitlas, dotychczasowy członek rady sołeckiej.

Jedyny kandydat otrzymał 38 głosów i został nowym sołtysem Bezrzecza.

Zorganizowanie zebrania wyborczego było możliwe dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 lutego 2022 r., które zniosło m.in. limity dotyczące zgromadzeń.

W czerwcu 2020 r. dotychczasowy sołtys Tomasz Czubara zrezygnował ze stanowiska, co było związane m.in. z przeprowadzką sołtysa do innej miejscowości. Wybór nowego sołtysa wymagał zorganizowania zebrania wiejskiego, co uniemożliwiały obowiązujące przepisy związane z epidemią koronawirusa.

W 2021 r. Gmina Dobra zwróciła się z zapytaniem do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach o wskazanie warunków sanitarnych, jakie należy spełnić przy organizacji wyborów nowego sołtysa. W odpowiedzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach mgr inż. Anna Janczura poinformowała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwe jest zorganizowanie zebrania wiejskiego, ale z ograniczeniem do 150 osób i zachowaniem odległości min. 1,5 metra od siebie.

Ponieważ Bezrzecze liczy ponad 5000 mieszkańców nie można było dokładnie stwierdzić ile osób będzie chciało wziąć udział w wyborach nowego sołtysa. Z tego powodu nie można było zorganizować zebrania dla mieszkańców.

Ograniczenia dotyczące limitu osób podczas zgromadzeń obowiązywały do końca lutego 2022 r. Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 lutego zniosło obowiązujące ograniczenia i Urząd Gminy Dobra mógł zorganizować zebranie wiejskie zgodnie z przepisami.

Źródło: Urząd Gminy Dobra
Źródło: Bezrzecze 24 - portal mieszkańców Bezrzecza
( http://bezrzecze24.pl/news.php?extend.3673 )