WiadomośćDożynki Gminne 2010! (czytaj więcej ...)
(Kategoria: Bezrzecze - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek 13 sierpnia 2010 - 07:15:41


Dożynki Gminne 2010!

Zapraszamy na Dożynki Gminne 2010! Święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia w Dobrej. Dożynki rozpoczną się od mszy w kościele w Dobrej (godz.10:30). Następnie zaplanowano przejście na boisko sportowe przy ul. Sportowej 7, gdzie o godz.12:00 nastąpi uroczyste otwarcie Dożynek Gminnych 2010.


W tym roku czekają na nas następujące dożynkowe atrakcje:
- prezentacja wieńców dożynkowych,
- koncerty zespołów muzycznych,
- tańce ludowe,
- pokazy rycerskie,
- musztra paradna orkiestry dętej,
- prezentacja sołectw,
- wystawy, kiermasze, konkursy,
- zabawa taneczna.

Podczas dożynkowego święta zostanie zaprezentowana nowa scena, która została wybudowana w tym roku w Dobrej.

Organizatorem Dożynek Gminnych jest Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej.


Dożynki to zwyczaj ludowy Słowian i plemion bałtyckich, zwany często w różnych stronach Polski wyżynkami, obrzynkami, wieńcem, wieńcowem, okrężnem. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.


Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje związane np. z ostatnią garścią, kępą lub pasem niezżętego zboża, które po żniwach czas jakiś pozostawiano na pustym już polu dla ciągłości urodzaju. Pozostawione na polu kłosy ścinane były uroczyście przez najlepszego kośnika, po czym wręczane były najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. W przeszłości umieszczano w nich także żywe (z czasem sztuczne) koguty, kaczęta lub małe gąski, bo miało to zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski.
Wieniec dożynkowy niosła na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, czasami z pomocą parobków i innych żeńców. Za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy.

Wieniec niesiono do poświęcenia do kościoła, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami.

Źródło: www.wikipedia.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości




Źródło: Bezrzecze 24 - portal mieszkańców Bezrzecza
( http://bezrzecze24.pl/news.php?extend.387 )