WiadomośćPorażka referendum w gminie Dobra
(Kategoria: Bezrzecze - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 08 czerwca 2020 - 16:08:02


Porażka referendum
w gminie Dobra


Zdecydowaną porażką zakończyło się referendum w sprawie odwołania Wójt Gminy Dobra. Aby wynik referendum był ważny musiałoby wziąć w nim udział 5388 mieszkańców, a tymczasem w niedzielę, 7 czerwca zagłosowała mniej niż połowa tej liczby - 2540 osób. To zaledwie 14,54 % wszystkich uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Dobra.


Referendum w gminie Dobra od samego początku budziło skrajne emocje. W skład komitetu referendalnego wchodziły osoby, które startowały w 2018 roku w wyborach samorządowych do Rady Gminy Dobra z komitetów wyborczych Magdaleny Zagrodzkiej i Lokalni, w którym liderami byli Ewa Głowacka, Mariusz Lindner i Tomasz Czubara. Referendum oficjalnie poparli radna Magdalena Zagrodzka, kandydatka na Wójta Gminy Dobra w 2018 r., a także zaangażowani w jej kampanię wyborczą radni Paweł Malinowski, Monika Duziak, Mariusz Lindner i Tomasz Czubara. W związku z tym pojawiły się zarzuty, że za referendum tak naprawdę stoją osoby, które przegrały w ostatnich wyborach samorządowych.

W niedzielę, 7 czerwca do urn poszło 2540 osób. To o wiele za mało. Do wymaganej frekwencji (5388 osób) zabrakło jeszcze 2848 mieszkańców. Łącznie w referendum wzięło udział zaledwie 14,54 % wszystkich uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Dobra.

W związku ze zbyt niską frekwencją wyniki referendum nie są ważne. 2486 osób zagłosowało za odwołaniem Wójt Gminy Dobra, a 43 było przeciw.

Niska frekwencja ma zapewne duży związek z procesem wyborczym, który przegrali inicjatorzy referendum. Wnosili oni o karę 10 tys. złotych, przeproszenie i nakazanie sprostowania wypowiedzi Wójt Teresy Dery, w której określiła zarzuty dotyczące m.in. naruszenia dyscypliny finansów, wykorzystania środków publicznych do celów prywatnych, braku kompetencji i narażania budżetu gminy na straty czy niegospodarność, za kłamstwa i manipulacje. Sąd po zapoznaniu się z dowodami przyznał rację Wójt Gminy Dobra i stwierdził, że wypowiedzi inicjatorów referendum nie są prawdziwe.

Do tej pory inicjatorzy referendum, ani radni, którzy je poparli, nie przeprosili Wójt Teresy Dery za nieprawdziwe zarzuty.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


Źródło: Bezrzecze 24 - portal mieszkańców Bezrzecza
( http://bezrzecze24.pl/news.php?extend.3495 )