WiadomośćOtwarto przejścia graniczne w gminie Dobra
(Kategoria: Bezrzecze - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek 16 czerwca 2020 - 15:52:18


Otwarto przejścia graniczne w gminie Dobra


Otwarto polskie przejścia graniczne, które zostały zamknięte w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa. W sobotę, 13 czerwca na otwartym już przejściu granicznym w Buku spotkali się przedstawiciele gminy Dobra i Blankensee. Samorządowcy mogli porozmawiać o wznowieniu wspólnych projektów transgranicznych realizowanych dla mieszkańców sąsiadujących ze sobą gmin.


W spotkaniu na przejściu granicznym w Buku wzięli udział Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, Sekretarz Rozalia Adamska, Z-ca Wójt Rafał Zahorski, realizująca projekty transgraniczne Izabela Dryjańska oraz aktualny Burmistrz Blankensee Stefan Müller i jego poprzednik Alfons Heimer.

Przedstawiciele samorządów rozmawiali o doświadczeniach związanych z epidemią koronawirusa i jego wpływie na życie mieszkańców.

"Doczekaliśmy się otwarcia granic, Dla nas jest to wielkie wydarzenie. Możemy się znowu widzieć, spotykać i realizować kolejne, wspólne projekty" - mówiła Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.


Reklama:"My również cieszymy się, że granica została otwarta. Jesteśmy pewni, że sytuacja na obszarach transgranicznych, zarówno w zakresie turystyki, gospodarki wróci do stanu przed epidemią" - mówił Burmistrz Blankensee Stefan Müller.

"Na przejściu granicznym w Buku krzyżują się nasze szlaki rowerowe i piesze. Jest to malutkie przejście, ale dla nas o wielkim znaczeniu ponieważ buduje nasze sąsiedzkie stosunki" - mówił Z-ca Wójt Gminy Dobra Rafał Zahorski.

Samorządowcy mogli porozmawiać o wznowieniu wspólnych projektów transgranicznych realizowanych dla mieszkańców sąsiadujących ze sobą gmin.

Otwarto przejścia graniczne w gminie Dobra:


Od soboty, 13 czerwca Polska otworzyła granice dla obywateli państw Unii Europejskiej. W Niemczech nie ma kontroli granicznej, jednak w niektórych landach nadal obowiązują rygory dotyczące podróżowania.

W sąsiadującej z Gminą Dobra Meklemburgii Pomorze Przednie do 30 czerwca obowiązuje zakaz jednodniowych przyjazdów turystycznych. Nie jest więc możliwa kilkugodzinna wycieczka rowerowa po pograniczu lub wyjazd na zakupy. Za nieuprawniony wjazd grozi nam grzywna od 150 do 2 tys. euro. Możemy wjechać w celach zawodowych, na zabieg medyczny, na ważne oficjalne spotkanie, odwiedzić rodzinę, jeśli ktoś ma tam drugi dom lub działkę ogrodową. Musimy jednak udokumentować cel podróży.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


Źródło: Bezrzecze 24 - portal mieszkańców Bezrzecza
( http://bezrzecze24.pl/news.php?extend.3497 )