WiadomośćDofinansowanie na remonty zabytków w gminie Dobra
(Kategoria: Bezrzecze - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek 12 listopada 2020 - 09:51:56


Dofinansowanie na remonty zabytków w gminie Dobra


Gmina Dobra od lat dofinansowuje remonty zabytków na swoim terenie. Większość z nich to obiekty sakralne, np. wybudowane w XIII wieku kościoły w Buku, Dobrej, Mierzynie, Wąwelnicy i Wołczkowie lub datowane na XIV-XIX w. cmentarz w Dołujach, kościół w Kościnie i kościół w Stolcu. Zachowanie dobrego stanu zabytków jest jednym z priorytetowych działań Gminy Dobra.


Pomimo pandemii koronawirusa i znacznych wydatków z tym związanych, mając świadomość, że zabytki nie mogą czekać, władze gminy Dobra podjęły decyzję o dotacjach na prace remontowo-budowlane zabytkowych obiektów.

"Zabytki stanowią o naszej przeszłości i o naszych przodkach, którzy żyli przed nami, a dzięki którym jesteśmy tu i teraz. Nie można zapominać o naszym dziedzictwie" - mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Wniosek o udzielenie dotacji z budżetu gminy, jak wskazuje ustawa o ochronie zabytków, może złożyć właściciel bądź posiadacz zabytku. Proboszczowie parafii w Mierzynie, Dobrej, Bezrzeczu, Wołczkowie, Dołujach i Buku złożyli takie wnioski z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych na remont zabytków zlokalizowanych na terenie gminy Dobra. Dzięki temu możliwe było podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie kościoła w Wąwelnicy poprzez kontynuację prac remontowych wieży i rynien oraz montaż opaski wokół kościoła, zabezpieczającej przed jego korozją.

W kościele w Wołczkowie zostaną wymienione trzy okna witrażowe. Zabytkowy cmentarz położony przy kościele w Mierzynie zostanie zrewitalizowany wraz z drzewostanem w przykościelnym parku. Proboszcz urzędujący w parafii w Buku otrzymał środki finansowe na konserwację korpusu elewacji ściany południowej przy kościele w Buku oraz na budynek wymagający największej uwagi - kościół w Stolcu, datowany na lata 1731-1735, z przeznaczeniem na remont ratunkowy w celu zapobieżenia zupełnej degradacji tego zabytku.

W Bezrzeczu będzie remontowane zabytkowe ogrodzenie kamienne wokół kościoła, a w Dobrej zostanie wyremontowana południowa ściana XIII-wiecznego kościoła.

Łączna kwota, którą Gmina Dobra przeznaczyła na zachowanie dobrej kondycji gminnych zabytków, wynosi 400 tys. zł.

Źródło: Urząd Gminy Dobra
Fot. www.drony.szczecin.pl

Zabytki w gminie Dobra - cz.1:


Zabytki w gminie Dobra - cz.2:Źródło: Bezrzecze 24 - portal mieszkańców Bezrzecza
( http://bezrzecze24.pl/news.php?extend.3564 )