Zaloguj się | Rejestracja

Dofinansowanie na remonty zabytków w gminie Dobra


Dofinansowanie na remonty zabytków w gminie Dobra

Gmina Dobra od lat dofinansowuje remonty zabytków na swoim terenie. Większość z nich to obiekty sakralne, np. wybudowane w XIII wieku kościoły w Buku, Dobrej, Mierzynie, Wąwelnicy i Wołczkowie lub datowane na XIV-XIX w. cmentarz w Dołujach, kościół w Kościnie i kościół w Stolcu. Zachowanie dobrego stanu zabytków jest jednym z priorytetowych działań Gminy Dobra.


Pomimo pandemii koronawirusa i znacznych wydatków z tym związanych, mając świadomość, że zabytki nie mogą czekać, władze gminy Dobra podjęły decyzję o dotacjach na prace remontowo-budowlane zabytkowych obiektów.

"Zabytki stanowią o naszej przeszłości i o naszych przodkach, którzy żyli przed nami, a dzięki którym jesteśmy tu i teraz. Nie można zapominać o naszym dziedzictwie" - mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Wniosek o udzielenie dotacji z budżetu gminy, jak wskazuje ustawa o ochronie zabytków, może złożyć właściciel bądź posiadacz zabytku. Proboszczowie parafii w Mierzynie, Dobrej, Bezrzeczu, Wołczkowie, Dołujach i Buku złożyli takie wnioski z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych na remont zabytków zlokalizowanych na terenie gminy Dobra. Dzięki temu możliwe było podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie kościoła w Wąwelnicy poprzez kontynuację prac remontowych wieży i rynien oraz montaż opaski wokół kościoła, zabezpieczającej przed jego korozją.

W kościele w Wołczkowie zostaną wymienione trzy okna witrażowe. Zabytkowy cmentarz położony przy kościele w Mierzynie zostanie zrewitalizowany wraz z drzewostanem w przykościelnym parku. Proboszcz urzędujący w parafii w Buku otrzymał środki finansowe na konserwację korpusu elewacji ściany południowej przy kościele w Buku oraz na budynek wymagający największej uwagi - kościół w Stolcu, datowany na lata 1731-1735, z przeznaczeniem na remont ratunkowy w celu zapobieżenia zupełnej degradacji tego zabytku.

W Bezrzeczu będzie remontowane zabytkowe ogrodzenie kamienne wokół kościoła, a w Dobrej zostanie wyremontowana południowa ściana XIII-wiecznego kościoła.

Łączna kwota, którą Gmina Dobra przeznaczyła na zachowanie dobrej kondycji gminnych zabytków, wynosi 400 tys. zł.

Źródło: Urząd Gminy Dobra
Fot. www.drony.szczecin.pl

Zabytki w gminie Dobra - cz.1:


Zabytki w gminie Dobra - cz.2:
czwartek 12 listopada 2020 - 09:51:56 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

kodo


silverhome


slonecznysad


Centrum Medyczne LuxMedica.jpg
Centrum Medyczne LuxMedica
jest nowoczesnym centrum, działającym na rynku medycznym od 2013 roku, które zostało wyposażone w najnowocześniejszy i najwyższej jakości sprzęt medyczny, najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz profesjonalny i wykwalifikowany personel.
Nasz adres: Mierzyn, ul. Welecka 1A
Telefon: +48 91 48 48 404


autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej