Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Lista ulic do modernizacji płytami drogowymi


Lista ulic do modernizacji płytami drogowymi

Urząd Gminy Dobra opublikował listę ulic, na których w 2018 roku ułożone zostaną płyty drogowe. Na liście znalazło się 27 ulic w 7 miejscowościach: Mierzynie, Bezrzeczu, Dobrej, Dołujach, Wołczkowie, Buku i Redlicy. W Bezrzeczu płyty pojawią się m.in. na ulicach Parkowej, Cynamonowej i Berberysowej.


Wójt gminy Dobra zatwierdziła ustalony przez radnych zakres dróg, które w tym roku zostaną zmodernizowane płytami drogowymi. Poniżej podajemy listę ulic, która została opublikowana na stronie Urzędu Gminy Dobra.

Mierzyn:
- Wierzbowa (cała) - ok. 193 m
- Krzywa (cała) - ok. 95 m
- Majowa (cała) - ok. 93 m
- Rolnicza (od Milenijnej) - ok. 100 m
- Łukasińskiego (cała) - ok. 190 m
- Brzozowa (połączenie z DK nr 10)
- Kolorowa (całościowe połączenie płyt) - ok. 251 m

Buk:
- Leśne Wzgórze - od asfaltu do rozjazdu dróg

Dobra:
- Krajobrazowa (połączenie płyty, ślad) - ok. 180 m
- Ułańska (od góry w kierunku Róży Wiatrów) - ok. 140 m
- Storczykowa (od asfaltu) - ok. 100 m
- Dereszowa (kontynuacja) - ok. 140 m

Redlica:
- Zielona (ślady jezdne, stara droga) - ok. 165 m

Wołczkowo:
- Wiśniowa - ok. 163 m
- Łanowa - ok. 70 m
- Polarna - ok. 180 m

Dołuje:
- Jaguara - ok. 140 m
- Wilcza (połączenie z płytami istniejącymi) - ok. 70 m
- Sroki (od Sowy) - ok. 70 m
- Żurawia - ok. 70 m
- Lisia - ok. 110 m
- Łosiowa - ok. 70 m
- Świstaka - ok. 70 m

Bezrzecze:
- Korzenna (przy Małpce - wymiana płyt) - ok. 57 m
- Cynamonowa (poszerzenie o płytę od latarni) - ok. 120 m
- Berberysowa (od szeregowców) - ok 70 m
- Parkowa - ok. 190 m
- wymiana zniszczonych płyt na osiedlu

W miejscowości Łęgi przewidziana jest kontynuacja płyt Jomb.

Reklamy Google:


Radni wizytowali drogi w gminie

Każdego roku na wiosnę radni wizytują drogi w gminie Dobra. W tym roku objazd dróg odbył się 21 kwietnia. Wcześniej, za pośrednictwem Urzędu Gminy Dobra, przekazaliśmy radnym uwagi mieszkańców dotyczące ulic wymagających remontów, które pojawiły się na Facebooku po publikacji naszego artykułu "Radni wytypują drogi do utwardzenia" - zobacz link. Radni posiadali też bezpośrednie zgłoszenia od mieszkańców, jak również te, które na bieżąco wpływają do urzędu gminy. Podczas wizytacji dróg sprawdzane były m.in. jakość nawierzchni i dojazd do posesji.

Drogi uwzględnione już w budżecie gminy

Część zgłaszanych ulic jest już uwzględniona w budżecie gminy Dobra. Ulice Projektowa, Plenerowa oraz Porcelanowa w Dobrej posiadają projekt techniczny na budowę docelową drogi. W tym roku rozpocznie się już modernizacja jednej z nich. Również w tym roku wykonany zostanie projekt techniczny na budowę docelowej nawierzchni na ulicy Elżbiety w Mierzynie. Na ulicy Piotra w Mierzynie kontynuowana będzie budowa drogi z kostki brukowej. Trwają również prace na drogach na osiedlu przy ul. Sportowej w Dobrej. W tym roku zaplanowano projekt techniczny na budowę docelowej nawierzchni dróg. W przyszłym roku zakończona zostanie budowa kanalizacji deszczowej i będzie można przystąpić do budowy nawierzchni. W tym roku rozpocznie się też budowa docelowej nawierzchni na ul. Spiskiej w Mierzynie.

Co z ulicą Komercyjną w Mierzynie

Wśród dróg zgłaszanych przez mieszkańców do remontu często pojawiała się ulica Komercyjna w Mierzynie. To ważna droga, która łączy ul. Zgodną z Nasienną. Wystarczy 5 minut rano lub po południu, żeby przekonać się jak dużo mieszkańców korzysta z tej ulicy. W ubiegłych latach na kilku odcinkach drogi położono już betonowe płyty. Został ostatni fragment, na którym znajdują się płyty Jomb. W godzinach drogowego szczytu są tutaj problemy z wymijaniem się pojazdów. Jak udało nam się dowiedzieć, droga na tym odcinku ma tylko 3 metry szerokości i przed jego modernizacją należy wykupić od prywatnych właścicieli pas terenu sąsiadujący z ulicą. Rozmowy w tej sprawie trwają. Dopiero po poszerzeniu drogi będzie można położyć betonowe płyty. W ciągu najbliższych dni najbardziej zniszczony fragment ulicy ma być wyrównany, a dziury zasypane.

Nie wszystkie drogi należą do gminy

W gminie Dobra mamy jedną drogę krajową nr 10, która prowadzi przez Mierzyn, Skarbimierzyce i Dołuje do Lubieszyna. Drogą zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Poza tym w gminie znajduje się jeszcze 13 dróg powiatowych - to główne trasy komunikacyjne łączące miejscowości w gminie Dobra, jak np. drogi Rzędziny - Łęgi - Buk, Stolec - Rzędziny, Szczecin - Wołczkowo - Dobra czy Bezrzecze - Wołczkowo (wykaz dróg powiatowych prezentujemy poniżej). Tymi drogami zarządza Starostwo Powiatowe w Policach, które jest odpowiedzialne również za ich stan i remonty.

Wykaz dróg powiatowych w gminie Dobra:
3907Z: Szczecin - Wołczkowo - Dobra - Buk - Łęgi - Stolec - Dobieszczyn
3908Z: Stolec - Rzędziny
3909Z: Rzędziny - Łęgi - Buk
3910Z: Grzepnica - Płochocin
3911Z: Dobra - Grzepnica - Sławoszewo - Bartoszewo
3912Z: Rzędziny - Łęgi
3915Z: Buk - Lubieszyn
3916Z: Bezrzecze - Wołczkowo
3917Z: Dobra - Lubieszyn
3918Z: Wąwelnica - Dołuje
3919Z: Kościno - Dołuje
3920Z: Dołuje - Stobno
3922Z: Stobno - Mierzyn

Pozostałe drogi należą do gminy i do mieszkańców (drogi prywatne). Niektóre ulice zgłaszane do remontu przez mieszkańców są drogami prywatnymi i tylko właściciele, którzy posiadają udziały, mogą te drogi naprawiać i modernizować. Drogami prywatnymi są m.in.: ul. Jasna w Wołczkowie, ulice Zielona Górka i Słoneczna Dolina w Dobrej, ulice Leszczynowa, Jagny, Gerarda, Marcepanowa, Morska i Poprzeczna w Mierzynie. Ulica Gruszkowa jest częściowo drogą prywatną, a odcinek drogi gminnej został utwardzony płytami drogowymi.

Dlaczego płyty drogowe zamiast kostki

Utwardzanie dróg płytami drogowymi to rozwiązanie tymczasowe, które stosowane jest na ulicach, gdzie brakuje infrastruktury podziemnej, takiej jak np. kanalizacja deszczowa. Budowa kanalizacji jest bardzo droga i znacznie ograniczyłaby liczbę remontowanych ulic. Z tego powodu stosuje się płyty drogowe, które łatwo usunąć w przypadku budowy kanalizacji. Drogi z kostki betonowej to już docelowe rozwiązanie stosowane na ulicach z gotową infrastrukturą podziemną.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościponiedziałek 14 maja 2018 - 08:56:48 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

podolog.szczecin


slonecznysad


autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej