Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Nowe przepisy ws. kontroli drogowej


Nowe przepisy ws. kontroli drogowej

7 listopada weszły w życie nowe przepisy dotyczące kontroli ruchu drogowego. W przypadku zatrzymania pojazdu przez policjanta, podobnie jak w filmach amerykańskich, kierowca będzie musiał poczekać na funkcjonariusza, trzymać obie ręce na kierownicy i nie gasić silnika. W innym przypadku można otrzymać mandat w wysokości 500 zł.


7 listopada weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Zgodnie z nowymi przepisami radiowóz może stać w miejscach, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Do kontroli będą mogli zatrzymać kierowców: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska.

Po wezwaniu do zatrzymania się, kierowca musi poczekać aż podejdzie do niego funkcjonariusz i wyda konkretne polecenie. Do tego czasu kierowca nie powinien gasić silnika i trzymać obie ręce na kierownicy. Na każdą czynność należy uzyskać zgodę funkcjonariusza, a jeśli kierowca sam chce coś zrobić, np. wysiąść z auta, to musi zapytać o zgodę. Jeśli kierowca nie zastosuje się do tych zasad, może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 500 zł.

Policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. Obowiązek legitymowania będzie miał jednak nieumundurowany policjant.

Funkcjonariusze będą mogli sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg zostanie wpisany do Centralnej Ewidencji Pojazdów - ten przepis wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.

Nowe przepisy rozszerzają też katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić np. kiedy kierowca będzie chciał zapłacić kartą za mandat.

Źródła: RP.pl, RMF24.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościponiedziałek 18 listopada 2019 - 09:49:29 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

podolog.szczecin


slonecznysad


autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej